Luty to najkrótszy miesiąc w roku - ma to swoje plusy, bo im bliżej do marca, tym bliżej do wiosny, na którą z pewnością czekacie z utęsknieniem. Krótki miesiąc może jednak stanowić nie nie lada problem dla osób, które nagle odkrywają, jak wiele wspaniałych premier przyniosą najbliższe tygodnie. Patrząc na lutowe propozycje muszę przyznać, że chciałabym zobaczyć wszystkie! Niestety, nie opanowałam jeszcze umiejętności podróżowania w czasie - a szkoda, bo to rozwiązałoby wiele problemów. Specjalnie dla Was wybrałam pięć najgorętszych premier miesiąca. Koniecznie uwzględnijcie je w swoim kalendarzu!
Kto z Wa kojarzy twórczość Kazimierza Brandysa? Nazywano go "pisarzem warszawskim", bo większość jego powstało w okresie okupacji niemieckiej. Wydarzenia wojenne znacząco wpłynęły na charakter jego dzieł, ale dużą uwagę poświęcał też jednostce i emocjom. "Jak być kochaną" to jedno z najpopularniejszych opowiadań Brandysa. Utwór doczekał się ekranizacji - w 1962 roku powstał film w reżyserii Wojciecha Hasa, a główne role zagrali: Barbara Krafftówna i Zbyszek Cybulski. Teraz, po wielu latach Teatr Narodowy postanowił wskrzesić to zapomniane dzieło. Premiera spektaklu w reżyserii Leny Frankiewicz odbędzie się 2 lutego na scenie przy Wierzbowej, a w obsadzie wystąpią m.in.: Gabriela Muskała, Jan Frycz, Michalina Łabacz, Jacek Mikołajczak i Jerzy Łapiński.
Ciekawą propozycję ma dla swoich widzów Teatr Polonia. Wielkimi krokami zbliża się premiera sztuki "Boże mój!" - utworu izraelskiej pisarki, Anat Gov. Sztuka gościła już na wielu polskich scenach (m.in. na deskach łódzkiego Teatru Jaracza, i w gdańskim Teatrze w Oknie) i każda jej inscenizacja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Czy tak będzie też na scenie Polonii? Myślę, że tak! Spektakl reżyseruje Andrzej Seweryn, a obsadzie zobaczymy: Marię Seweryn, Krzysztofa Pluskotę i Ignacego Lissa. Siłą utworu Anat Gov jest niezwykle wciągająca fabuła - to historia Elli - terapeutki wychowującej samotnie nastoletniego autystycznego syna. Czas dzieli między dom i pracę. W obu miejscach musi być profesjonalnym psychologiem. Pewnego dnia odbiera telefon zrozpaczonego mężczyzny, który prosi o natychmiastowe rozpoczęcie terapii. W przeciwnym razie, uprzedza mężczyzna, może stać się coś strasznego. Ella zgadza się przyjąć go po godzinach pracy, w swoim domu. Co będzie dalej? Przekonamy się już 8 lutego!
Najnowsza premiera na scenie TR Warszawa to propozycja dla widzów o mocnych nerwach... Spektakl "Rechnitz. Opera - Anioł Zagłady" powstał na podstawie dramatu Elfride Jelinek o tym samym tytule. Tekst odwołuje się do dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce na zamku baronowej Margit von Batthyány w austriackiej miejscowości Rechnitz w marcu 1945 roku. Według zeznań świadków, podczas wydanego przez baronową przyjęcia, goście Margit von Batthyány - oficerowie lokalnego SS i Gestapo - wzięli udział w masakrze dwustu żydowskich przymusowych robotników, przywiezionych z Węgier. Zbiorowej mogiły zamordowanych robotników nigdy nie odnaleziono, a opieszale prowadzone śledztwo umożliwiło ucieczkę głównym oprawcom. Tekst Jelinek rozpisany jest na głosy pięciu Posłańców, którzy przedstawiają własne wersje wydarzeń. Spektakl nie będzie rekonstrukcją tego, co stało się 70 lat temu w Rechnitz."Rechnitz. Opera - Anioł Zagłady" to próba zrozumienia mechanizmów działania zbiorowej pamięci. Głównym tematem spektaklu jest język jako instrument manipulacji, kłamstw i przemocy. To także opowieść o najnowszej historii Europy i europejskiej tożsamości, której częścią jest doświadczenie wojny i Holokaustu. Mocne i wciąż aktualne... Spektakl reżyseruje Katarzyna Kalwat, a na scenie wystąpią: Cezary Kosiński, Magdalena Kuta, Lech Łotocki, Paweł Smagała, Tomasz Tyndyk i Justyna Wasilewska. Partnerem spektaklu jest Austriackie Forum Kultury. Premiera: 7, 8 lutego 2019 , kolejne spektakle: 21, 22 marca 2019.
Fundacja Garnizon Sztuki rozpoczyna nowy projekt, którego zwieńczeniem będzie galowa premiera spektaklu „Czworo do poprawki” autorstwa Cezarego Harasimowicza. Premiera planowana jest na 8 lutego 2019 roku w Teatrze IMKA w Warszawie. W spektaklu wystąpią: Katarzyna Herman, Piotr Machalica, Agnieszka Sienkiewicz i Marcin Korcz, a reżyserować będzie Agnieszka Baranowska. To już trzecia, po "Pozytywnych" i "Polowaniu na Łosia", produkcja teatralna Fundacji Garnizon Sztuki. „Czworo do poprawki” to komediodramat o tym, że zawsze jest szansa, by na nowo zakochać się we własnej żonie albo we własnym mężu. W ramach projektu planowana jest szeroko zakrojona akcja społeczna o wieloznacznym i uniwersalnym tytule #POKOCHAJMYSIE, która powstaje we współpracy z Onet Kobieta. O czym jest sztuka? Spotykają się w pensjonacie: starsze, przeżyte małżeństwo, by podjąć ostatnią próbę ratowania ich rozpadającego się związku oraz pełna emocji i namiętności młoda para, by na łonie natury począć dziecko, które ostatecznie scementuje ich związek. Każda z tych par ma inne problemy, jednym i drugim trudno się ze sobą porozumieć. Jaki będzie finał tego spotkania? Przekonamy się już 8 lutego.
Każdy z dramatów Tadeusza Słobodzianka to murowany hit. Wszystko wskazuje na to, że tym razem będzie podobnie. "Fatalista" na scenie Teatru Dramatycznego to sztuka o relacjach damsko - męskich, o zdradach i niewinnych kłamstewkach, które mogą poważnie zachwiać życiem dwójki ludzi. Lata trzydzieste XX wieku, Warszawa. On wraca do domu ze śladem szminki na policzku i nie chce jeść jej rosołu. Ona po południu umówiona była z kuzynką, choć widziano ją w męskim towarzystwie, a rosół celowo podała mu zbyt gorący. Bo czy jeśli obydwoje mają po dwa romanse, to można powiedzieć, że są kwita? Akcja najnowszej sztuki dzieje się w trakcie jednego wieczoru, w którym nadeszła pora, żeby wyjaśnić kilka spraw. Błyskotliwe, pełne humoru dialogi opowiadają o życiu pewnego żydowskiego małżeństwa, którego kawiarniane życie wśród bohemy artystycznej przeplata się z zapalaniem świec do szabasowej kolacji. Spektakl reżyseruje Wojciech Urbański, a na scenie fantastyczny duet - Magdalena Czerwińska i Robert T. Majewski. Premiera 15 lutego na scenie im. H. Mikołajskiej.
To będzie niezwykle emocjonujący miesiąc, który na pewno zapamiętamy na długi czas. Postaram się jak najdokładniej opisać Wam wrażenia z każdej z obejrzanych przeze mnie premier. Mam nadzieję, że proponowane spektakle umilą Wam mroźne, zimowe wieczory. Wspaniałych, teatralnych wrażeń!
Wasza A.M.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz