wtorek, 29 grudnia 2020

Transakcja wiązana. "Kupiec wenecki" na scenie Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku


Przyjaźń, miłość, zemsta, przebaczenie, triumf sprawiedliwości - Kupiec wenecki Williama Shakespeare'a to kopalnia ponadczasowych prawd o życiu i naturze ludzkiej. Mimo to sztuka nie cieszy się tak wielką popularnością, jak wiele innych tytułów tego słynnego dramaturga. Na szczęście co jakiś czas pojawia się odważny twórca, który przywraca nieśmiertelnego Kupca weneckiego na teatralny afisz. Inscenizacja Szymona Kaczmarka na scenie Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku to wspaniałe widowisko, które ogląda się jak rasowy thriller. 

poniedziałek, 21 grudnia 2020

Piknik na trawie. "Pani Dalloway" w Teatrze Dramatycznym


Z pozornie beztroskiego opisu czerwcowego dnia Klarysy Dalloway Virginia Woolf uczyniła wybitną powieść psychologiczną, która dziś, mimo upływu lat, wciąż zachwyca kolejne pokolenia czytelników. Dzieło uznawane przez wielu za traktat filozoficzny poruszający tak fundamentalne kwestie, jak sens ludzkiego istnienia, czy pojęcie swobody i wolności, to bez wątpienia ogromne wyzwanie dla reżysera teatralnego. Po zapoznaniu się z adaptacją Magdaleny Miklasz na scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie odniosłam wrażenie, że obejrzałam zupełnie inną historię zupełnie innej pani Dalloway i że obie bohaterki łączy jedynie zbieżność nazwisk.

środa, 16 grudnia 2020

"Spokojnie, to nie jest serial – to tylko życie". Wywiad z Przemysławem Bluszczem

Ma na swoim koncie wiele ról w filmach i serialach, ale to teatr jest jego artystyczną ojczyzną. – Od zawsze pojmuję teatr jako wymianę energii pomiędzy sceną a widownią. To jest dla mnie bezcenne i absolutnie wyjątkowe uczucie, że za każdym razem ta energia wygląda inaczej – przyznaje Przemysław Bluszcz. Aktor Teatru Ateneum w Warszawie opowiedział mi o zbliżającej się premierze sztuki Ława przysięgłych Ivana Klimy w reż. Jakuba Krofty i o planach na nadchodzący rok.

wtorek, 15 grudnia 2020

Głęboka woda. Recenzja spektaklu "Jezioro"


Trzy miłośniczki nurkowania przyjeżdżają nad włoskie jezioro, żeby zmierzyć się nie tylko z jego głębią, ale także z ciężarem własnych traum. Piękny, bardzo kameralny spektakl w reż. Darii Kopiec na scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie to opowieść o oswajaniu własnych lęków i słabości. Przedstawienie w wykonaniu trzech młodych artystek wciąga, fascynuje i niepokoi od pierwszej do ostatniej minuty. 

niedziela, 13 grudnia 2020

Matki, żony, prostytutki. Recenzja spektaklu "Kobiety objaśniają mi świat"

Iwona Kempa o odcieniach kobiecości potrafi opowiadać jak nikt inny. W jej bohaterkach nie zobaczymy jednak baśniowego liryzmu. Reżyserka kreśli sylwetki kobiet ze wszystkimi ich niedoskonałościami - tak inne od stereotypowych wzorców, a zarazem tak prawdziwe i tak zachwycająco zwyczajne. W spektaklu Kobiety objaśniają mi świat na scenie Teatru Nowego Proxima w Krakowie Kempa pokazuje kobiecość bez cenzury, ale czyni to w sposób nadzwyczaj lekki i humorystyczny. To genialne przedstawienie stworzone przez kobiety nie tylko z myślą o kobietach, ale także z dedykacją dla panów, którzy dotąd nie doceniali wspaniałości kobiecej natury. 

wtorek, 1 grudnia 2020

Notatnik teatralny (online) | Grudzień 2020

To już pewne - świat kultury do końca roku pozostanie w strefie wirtualnej. Bogata oferta VOD polskich scen teatralnych skłoniła mnie do reaktywacji Notatnika Teatralnego. Nowa odsłona cyklu jest w całości poświęcona wydarzeniom kulturalnym w sieci. Przeczytajcie, co warto zobaczyć, nie wychodząc z domu. 

środa, 4 listopada 2020

Jeszcze nie czas odchodzić. "Kwartet" na scenie Teatru Ateneum

 

Nie ma chyba piękniejszego utworu niż Kwartet, który pokazywałby jesień życia w tak żywych, pogodnych barwach. Roland Harwood stworzył sztukę, w której humor, melancholia i wzruszenie współgrają ze sobą jak prawdziwa orkiestra. Aktorski kwartet wielkich gwiazd Teatru Ateneum zagrał ten spektakl wspaniale. To jedno z najlepszych przedstawień w repertuarze sceny na warszawskim Powiślu na przełomie ostatnich lat. 

wtorek, 3 listopada 2020

Książki, z którymi spędziłam lato 2020


Czym byłoby lato bez wciągających książek, czytanych nad brzegiem morza, albo na leśnej polanie? Na pewno nie miałoby w sobie tylu barw i emocji, których dostarczają wakacyjne lektury. W tym roku przeczytałam ich całkiem sporo. Specjalnie dla was wybrałam siedem, które wywołały we mnie najwięcej emocji - zarówno tych dobrych, jak i złych... 

niedziela, 4 października 2020

Pieśń o duchach przeszłości. "Szaman" na scenie Teatru WARSawy


Miarowy turkot wagonów Kolei Transsyberyjskiej, niespieszny rytm życia mieszkańców Buriacji, tajemnicze, szamańskie obrzędy oraz hipnotyzująca muzyka, która koi nerwy i pobudza wyobraźnię - to wszystko usłyszycie na scenie Teatru WARSawy w spektaklu reporterskim Szaman. Monika Mariotti i Arun Milcarz zabierają widzów znacznie dalej, niż na odległe, rosyjskie i mongolskie stepy. Wraz z bohaterami tej opowieści wyruszycie w daleką podróż wgłąb siebie, w poszukiwaniu własnych korzeni. 

poniedziałek, 21 września 2020

Chłopami być, czy panami? "Nad Niemnem" w Teatrze Osterwy


Laurka dla bohaterów powstania, ckliwe romansidło, czy może... skuteczny lek na bezsenność? O Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej krążą różne opinie, najczęściej nie mające nic wspólnego z rzeczywistością. Najnowsza inscenizacja na scenie Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie ma szansę odczarować złą passę jednego z najsłynniejszych dzieł epoki pozytywizmu. 

sobota, 12 września 2020

Recenzje zapomniane? 8 spektakli, które obejrzałam w minionym sezonie


Są takie spektakle, które odbierają mowę na długi czas i nawet po wielu tygodniach od premiery trudno znaleźć słowa żeby opisać to, co się obejrzało. W minionym sezonie zdarzyło mi się pominąć milczeniem aż osiem sztuk teatralnych. W dwóch przypadkach oniemiałam z zachwytu, w pozostałych z zażenowania...

wtorek, 1 września 2020

Notatnik teatralny | Wrzesień 2020

 

Wrzesień to pożegnanie lata i początek nowego sezonu teatralnego. Jeszcze podróżuję i łapię ostatnie promienie letniego słońca, ale moje myśli krążą już wokół stołecznych scen. Jaka będzie teatralna jesień w Warszawie? Z pewnością inna, niż dotychczas. Na widowni i we foyer nadal obowiązuje reżim sanitarny, za to na scenach obejrzymy wiele pogodnych historii, które choć na moment pozwolą nam się oderwać od pandemicznej rzeczywistości. 

niedziela, 16 sierpnia 2020

Obłędny rycerz. "Człowiek z La Manchy" w Teatrze Dramatycznym


Niewiele jest spektakli muzycznych, które zrobiły na mnie wrażenie. Wśród tej garstki znalazł się Człowiek z La Manchy - jeden z najnowszych tytułów w repertuarze Teatru Dramatycznego. Choć od premiery tej niezwykłej produkcji minęło już kilka miesięcy, wciąż pamiętam emocje, jakie towarzyszyły mi od pierwszej, do ostatniej minuty spektaklu. 

poniedziałek, 10 sierpnia 2020

Notatnik teatralny | Lato 2020


Długo wyczekiwane nowości i przegląd kultowych tytułów - oto zapowiedź teatralnego sierpnia w stolicy. Przed nami kilka premier, których nie udało się wystawić wiosną, a także powrót do dobrze znanych i lubianych spektakli, które warto zobaczyć raz jeszcze. To jednak nie koniec niespodzianek. Na co warto zwrócić uwagę w tym miesiącu? Szczegółowy przegląd znajdziecie poniżej. 


wtorek, 4 sierpnia 2020

10 książek, które warto zabrać na wakacje


Trzymające w napięciu kryminały, poruszające dramaty psychologiczne, trochę brutalnej sensacji i odrobina rosyjskiej klasyki - oto mój przepis na doskonałe, literackie lato. W tym roku dzielę się z Wami opinią na temat rynkowych nowości i wiekowych perełek, które warto wygrzebać z czeluści zakurzonego antykwariatu. Ponieważ jednak sezon w pełni, a przede mną jeszcze dwa wyjazdy i cały stos fantastycznych, wakacyjnych lektur, potraktujcie to zestawienie jak otwartą listę - wkrótce dorzucę do niej nowe propozycje. 

poniedziałek, 20 lipca 2020

Lily na tropie zbrodni


Czy kryminał z trupem w tle może bawić do łez? Może, jeżeli jedna z bohaterek na przekór wszystkim chce rozwiązać sprawę morderstwa po swojemu. Dodajmy do tego fakt, że w tę niepokorną postać wciela się wspaniała Krystyna Janda, a niezapomniane teatralne show mamy jak w banku. Lily to nie tylko wspaniały popis aktorski, ale także pogodna historia, która zaskakuje, śmieszy i skutecznie poprawia samopoczucie. Idealny spektakl na obecne czasy. 

niedziela, 17 maja 2020

W korporacyjnej matni. Recenzja książki "Magazyn" Roba Harta


Wyobraź sobie, że twój kraj bankrutuje i wszystko wokoło ogarnia gospodarczy marazm. W miastach panuje głód, mieszkańcy nie mają pracy, sklepy są plądrowane przez szajki złodziei. Ostatnią szansą na ratunek w tych tragicznych okolicznościach jest praca w Chmurze - potężnej korporacji, która jako jedyna nie poddała się ekonomicznej zapaści. Jej właściciel skutecznie wyeliminował konkurencyjne firmy, dzięki czemu stał się nie tylko jedynym graczem na rynku, ale także bezwzględnym władcą, który ma potężny wpływ na życie milionów bezwolnych istnień... 

niedziela, 10 maja 2020

Notatnik teatralny | Maj 2020


Ekonomiści są przekonani, że pandemia na długi czas zmieni nasze nawyki dotyczące finansów i wydatków. Życie po koronawirusie stanie się skromniejsze i bardziej oszczędne, a zastój gospodarczy skłoni nas do przemyślanych decyzji i świadomych wyborów - także w kwestii sztuki. Widz w czasach kryzysu nie jest skłonny do eksperymentów z awangardą i nowymi formami artystycznymi. Z ekonomicznego punktu widzenia spektakl jest produktem, a więc trudno się dziwić, że i na tym polu sięgamy po sprawdzone marki bazujące na znanych i bezpiecznych rozwiązaniach. 

środa, 15 kwietnia 2020

Przesłuchanie. "Taśma" na scenie Teatru WARSawy


Spotkanie po latach, podstępna intryga i kaseta magnetofonowa, która niespodziewanie staje się przedmiotem okrutnego szantażu. Taśma napisana dokładnie dwadzieścia lat temu przez Stephena Belbera wciąż elektryzuje widzów z tą samą mocą. Spektakl w reżyserii Michała Siegoczyńskiego na deskach Teatru WARSawy to obowiązkowa pozycja na liście każdego miłośnika trzymających w napięciu thrillerów psychologicznych. 

wtorek, 31 marca 2020

Notatnik teatralny | Kwiecień 2020


Długo zastanawiałam się, czy kontynuować Notatnik w czasie kwarantanny. Cykl, w którym co miesiąc polecam Wam najciekawsze premiery i wydarzenia teatralne, w obecnej sytuacji wydaje się zupełnie zbędny... Wszystko zamarło w bezruchu. Teatralne sceny zawiesiły plany repertuarowe do odwołania. Siedzimy w domach, a jedyna forma obcowania ze sztuką to książki i platformy VOD. O swoich teatralnych faworytach, które warto obejrzeć w sieci, napiszę jeszcze osobny tekst. Teraz jednak chciałam skupić się na rzeczach ważniejszych - wdzięczności, empatii i zaufaniu, czyli o tym, czego tak bardzo potrzebujemy w czasach zarazy.

wtorek, 17 marca 2020

Terapia Portnoya


Maminsynek, seksoholik, Żyd, antysemita, buntownik, pozabawiony zasad drań, a może wrażliwy romantyk? Bez względu na to, co myślimy o Aleksandrze Portnoyu, tytułowym bohaterze jednej z najsłynniejszych powieści Philipa Rotha, jedno jest pewne - nie da się go łatwo zaszufladkować, a tym bardziej zagrać. Adam Sajnuk doskonale podołał temu zadaniu, prezentując na scenie pełen wachlarz swoich aktorskich umiejętności. Kompleks Portnoya w Teatrze WARSawy to wspaniały, poruszający spektakl, który dawno już zyskał w pełni zasłużone miano produkcji kultowej. 

sobota, 7 marca 2020

Ferdynand Waniek w szponach życia. "Protest" w Teatrze Dramatycznym


Utwory Václava Havla to nie tylko portret Czechosłowacji pod rządami komunistycznych władz, ale też wnikliwa analiza najróżniejszych postaw ludzkich. Autor z właściwym sobie humorem pokazywał światu, jak kruche mogą być wartości i jak łatwo wyrzec się ich za cenę świętego spokoju i względnego dobrobytu. Ferdynand Waniek, bohater słynnych jednoaktówek Havla, stał się symbolem walki z konformizmem społeczeństwa i bezwzględnym terrorem komunistycznego rządu. Protest w Teatrze Dramatycznym to świetna okazja, żeby poznać tę sympatyczną postać, którą na scenie popisowo wciela się Robert Majewski

wtorek, 3 marca 2020

Notatnik teatralny | Marzec 2020


Odkąd pamiętam, początek wiosny zawsze oznaczał dla mnie czas zmian i mniejszych lub większych rewolucji. Nie mam zwyczaju robić noworocznych postanowień, ale te wiosenne to zupełnie co innego. Łatwiej kreślić na kartce wielkie plany, kiedy w powietrzu czuje się już obecność nadchodzących ciepłych i słonecznych dni, prawda? W tym roku uroczyście obiecałam sobie większą sumienność i systematyczność (nie tylko w pisaniu), więcej teatralnych podróży (nie tylko do Krakowa) i większą otwartość na inne sceny i wydarzenia, które dotychczas (z różnych przyczyn) konsekwentnie omijałam. Uważam, że nie ma nic gorszego, niż upór i koncentracja na jednym temacie, dlatego w ramach wiosennej odnowy sprawdzę wreszcie, o co tyle szumu z Festiwalem Nowe Epifanie, wpadnę do Teatru Komedia na sequel jednego z najsłynniejszych dzieł Ibsena i zobaczę długo wyczekiwany debiut reżyserski Rafała Mohra. Zapowiada się ciekawy miesiąc... 

wtorek, 25 lutego 2020

Nauka vs. moralność. "Fizycy" na scenie Teatru Collegium Nobilium


Tajemnicze morderstwa, trójka obłąkanych naukowców, apodyktyczna lekarka i inspektor - idealista, który bezskutecznie usiłuje zrozumieć, co się dzieje za zamkniętymi drzwiami pewnej prywatnej kliniki psychiatrycznej... Fizycy, nieco zapomniana w Polsce sztuka szwajcarskiego dramaturga Friedricha Dürrenmatta to doskonała propozycja dla każdego, kto ceni sobie czarny humor i zaskakujące zwroty akcji. Reżyser Marcin Hycnar wraz ze studentami IV roku Kierunku Aktorstwo Akademii Teatralnej w Warszawie przygotował fantastyczny spektakl, który wciąga jak stare dobre klasyki angielskiego kryminału. 

poniedziałek, 10 lutego 2020

"Oscary", czyli fascynująca podróż przez historię najsłynniejszej nagrody filmowej

 

O największych oscarowych wpadkach, najpiękniejszych kreacjach na czerwonym dywanie, o najsłynniejszych zwycięzcach i największych przegranych, a przede wszystkim o tym, dlaczego coroczna gala nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej tak bardzo nas elektryzuje i jak to się zaczęło... Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej to wspaniały przewodnik, dzięki któremu poznajemy burzliwe dzieje najsłynniejszej statuetki świata. Książka Katarzyny Czajki-Kominiarczuk wciąga bez reszty - nawet tych, którzy nie należą do grona zapalonych miłośników kina.

czwartek, 6 lutego 2020

Miliard drobiazgów. "Wszystko, co najlepsze" na scenie Teatru Polonia



Ciastka z czekoladą, borsuki, ubrania w paski, wyciąganie ręki na zgodę po kłótni - Duncan Macmillan w swojej sztuce Every Brilliant Thing udowodnił, że kwintesencja szczęścia to zbiór pięknych momentów i zwykłych drobiazgów. Ten wzruszający tekst o dorastaniu, depresji i poszukiwaniu sensu życia w wykonaniu Rafała Mohra nabiera ogromnej głębi i skłania do przemyśleń nad tym, co jest naprawdę ważne. Spektakl w reż. Piotra Złotorowicza na scenie Teatru Polonia to jeden z tych tytułów, które działają na widza jak naturalny środek antydepresyjny. 

sobota, 1 lutego 2020

Notatnik teatralny | Luty 2020


Efekt zaskoczenia to coś, czego wyjątkowo potrzebuje wytrawny widz po wielu latach nieustannego siedzenia w teatrze. Mam już za sobą kilka bardzo różnorodnych i emocjonujących sezonów artystycznych, podczas których zobaczyłam wiele wspaniałych, dziwnych, nieoczywistych, przewidywalnych, rewelacyjnych i bardzo słabych spektakli. Każde przedstawienie traktuję jak lekcję, ale z czasem coraz trudniej się nimi cieszyć. Staram się za wszelką cenę pozostać poszukiwaczem. Swoją relację ze sztuką traktuję jak związek partnerski. Kiedy w nasze ekscytujące życie wkracza monotonia, czas podkręcić atmosferę. Wbrew pozorom, wiedza, którą zdobyłam podczas lat swojej teatralnej edukacji, bardzo mi się przydaje, bo wiem już, co mnie kręci i co mnie podnieca... na scenie. W pełni zdaję sobie sprawę, że w ratowaniu tego związku nie pomoże głupawa farsa ani płytki musical. To musi być coś, co sprawi, że przypomnę sobie motyle, które kiedyś trzepotały mi w brzuchu jeszcze długo po obejrzeniu spektaklu. 

środa, 29 stycznia 2020

Dramat różnorodności. Przed premierą spektaklu "Oni" w Teatrze Polskim


Choć od czasów, gdy Witkacy napisał Onych minęło sto lat, sztuka wciąż wydaje się uderzająco aktualna. Autor trafnie przewidział rzeczywistość, w której dziś żyjemy,  mimo że przedmiotem jego obaw były wówczas zupełnie inne czynniki i zdarzenia. Piotr Ratajczak stworzył bardzo nowoczesną adaptację tego dzieła, uwzględniając w niej wszystkie problemy związane z funkcjonowaniem w świecie zdominowanym przez technologię. O przygotowania do premiery spektaklu Oni na deskach Teatru Polskiego w Warszawie zapytałam nie tylko reżysera, ale też młodych artystów, dla których udział w tym przedstawieniu będzie wielkim debiutem na teatralnej scenie.

poniedziałek, 27 stycznia 2020

Czy nauka może zniszczyć świat? Relacja z próby medialnej przed premierą "Fizyków"


Szpital psychiatryczny, zaskakujące morderstwa, trzech fizyków przebywających na oddziale zamkniętym i odwieczny konflikt nauki z etyką - oto zarys fabuły tragikomedii Fizycy napisanej przez szwajcarskiego pisarza Friedricha Dürrenmatta. Ten zapomniany utwór zobaczymy już niedługo na deskach Teatru Collegium Nobilium. Spektakl reżyseruje Marcin Hycnar, a na scenie wystąpią studenci Akademii Teatralnej w Warszawie. Młodzi artyści opowiedzieli mi o swoich postaciach i o przygotowaniach do premiery. Sprawdźcie, czym zaskoczą nas tytułowi fizycy oraz reszta bohaterów tej szalonej historii! 

niedziela, 19 stycznia 2020

Pokuta. Recenzja spektaklu "Hańba" w Teatrze Młyn

 

Siła kultowej powieści Hańba Johnna Maxwella Coetzeego tkwi w jej uniwersalnym przesłaniu i wielowymiarowości znaczeniowej. Autor w przejmujący sposób pokazał czytelnikom hańbę hańbiących, ale też hańbę pohańbionych - niewinnych ofiar cierpiących przez ludzki egoizm, pychę i przemożne pragnienie władzy. Reżyserka Natalia Fijewska-Zdanowska przeniosła tę słynną historię na deski warszawskiego Teatru Młyn, nadając fabule bardzo polski charakter. Spektakl Blisko w wykonaniu Marianny Kowalewskiej i Janusza Łagodzińskiego niestety nie porywa z tą samą mocą, co genialna książka południowoafrykańskiego noblisty. Historia, która u Coetzeego intryguje i trzyma w napięciu do końca, w adaptacji Zdanowskiej jedynie nudzi i irytuje. 

sobota, 4 stycznia 2020

Notatnik teatralny | Styczeń 2020


Dla wielu osób styczeń symbolizuje nowy start, ale w teatrze ten miesiąc oznacza, że już prawie połowa sezonu za nami! Nie mam zwyczaju podsumowywać roku artystycznego, dopóki się nie skończy, jednak nie oznacza to wcale, że o tym nie myślę. Dobrze zagrane, czyli moje coroczne zestawienie najlepszych twórców i spektakli to długi, wieloetapowy proces, który uruchamia się z chwilą obejrzenia pierwszego nowego tytułu w sezonie i trwa do ostatniego przedstawienia przed wakacyjną przerwą. Na jakim etapie jestem w styczniu? Mam już swoich faworytów i nie sądzę, żeby ich pozycje miały się diametralnie zmienić. Wciąż czekam na kolejne nowości - niech moja top lista  wciąż zapełnia się wspaniałymi tytułami! Kto wie, może znajdzie się na niej także któraś z najbliższych premier?