poniedziałek, 20 grudnia 2021

I straszno, i śmieszno. "Rewizor" na scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie

Upiorne charakteryzacje rodem z filmów Tima Burtona mogą sugerować, że senna miejscowość, w której toczy się akcja Rewizora, to miasteczko umarłe i zupełnie nieprzystające do naszej rzeczywistości. O ile bohaterowie faktycznie wyglądają, jakby pożegnali się z życiem wiele lat temu, to praktyki, którymi się kierują, wydają się wciąż żywe i uderzająco znajome. Ta zabawa formą i umieszczenie akcji w ponurej nicości niezawodnie wskazuje, że choć epoka Gogola dawno minęła, to ludzkie słabości i przywary są jednak nieśmiertelne.  

niedziela, 7 listopada 2021

Książki, z którymi spędziłam lato (A.D. 2021)

Wakacje bez czytania nie istnieją. Każdy wyjazd to dla mnie okazja do nadrobienia książkowych zaległości, które piętrzą się na szafce nocnej jak wielki wyrzut sumienia. W minione lato moja walizka także była załadowana wieloma lekturami. Czytałam je nad brzegiem Bałtyku, w otoczeniu malowniczej lubelszczyzny i w cieniu krakowskich kamieniczek. Przedstawiam Wam 6 książkowych propozycji, po które warto sięgnąć także jesienią!

wtorek, 28 września 2021

Terapia rodzinna. "Inteligenci" na scenie SpektakLove


Oglądając Inteligentów w reż. Wojciecha Malajkata na nowej scenie Małej Warszawy, nie mogłam oprzeć się porównaniom do sztuki Ich czworo Gabrieli Zapolskiej, czyli słynnej "Tragedii Ludzi Głupich". Współczesna tragifarsa autorstwa Marka Modzelewskiego również rozpisana jest na czwórkę bohaterów, którzy uważają się za rodzinę bardzo postępową, jednak w zaciszu własnego mieszkania skrywają wiele brzydkich cech i wstydliwych sekretów. Inteligencja tytułowych inteligentów także pozostawia wiele do życzenia, a co gorsza  podobnie, jak w przypadku dramatu Zapolskiej  za głupstwa i błędy dorosłych największą cenę płacą dzieci... 

poniedziałek, 20 września 2021

Cuda niewidy. "Big Bang" na scenie Och-Teatru


Jak tchnąć nowe życie w dawne filmowe historie? Można np. przedstawić je widzom w formie spektaklu teatralnego. Sceniczne warunki zaskakująco dobrze służą znanym i lubianym komediom z czasów PRL. Wie o tym doskonale reżyser Piotr Ratajczak, który ożywił na scenie niejedno arcydzieło polskiej kinematografii  i to ze świetnym skutkiem. Niedawno na deskach Och-Teatru miała miejsce premiera kolejnego filmowego klasyka w interpretacji Ratajczaka. Big Bang Andrzeja Kondratiuka to lekka i zabawna komedia obyczajowa, której uroku dodaje nieco absurdalny wątek UFO. Dzięki wspaniałej grze całej obsady, publiczność może liczyć na iście kosmiczną rozrywkę. 

piątek, 13 sierpnia 2021

Wrażliwa skandalistka. Recenzja książki Uli Ryciak "Niemoralna. Kalina"


Kiedy pojawiała się na scenie lub na ekranie telewizora, kobiety ze zgorszeniem zasłaniały oczy, a mężczyźni otwierali je szerzej, żeby nie przeoczyć żadnego z jej kobiecych atrybutów. Kalina Jędrusik była nie tylko ikoną stylu i utalentowaną aktorką, ale także prawdziwą skandalistką PRL. Dzięki książce Uli Ryciak poznajemy zupełnie inne oblicze wielkiej diwy. I choć kolejne rozdziały zatytułowane są poszczególnymi częściami kobiecego ciała, to autorka pisze przede wszystkim o skomplikowanej osobowości Jędrusik. Takiej Kaliny jeszcze nie znaliście. 

środa, 23 czerwca 2021

To nie jest kraj dla starych ludzi. "Król Lear" w Teatrze Dramatycznym

Wielu teatralnych znawców uważa, że sztuki Shakespeare'a to kamienie milowe w karierze każdego aktora. Jeżeli w młodości zagra się Hamleta, w kwiecie wieku Makbeta, a na jesieni życia Leara, to można uznać się za artystę spełnionego. Halina Łabonarska tytułową rolą w Królu Learze na scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie przypieczętowała 50-lecie pracy artystycznej, a jej kreacja była wspaniałym zwieńczeniem tego pięknego jubileuszu. 

piątek, 11 czerwca 2021

"Zawód aktora to loteria". Wywiad z Arturem Barcisiem

 

Od lat bawi publiczność na małym ekranie i na deskach teatru. Dzięki słynnym i uwielbianym przez widzów kreacjom w popularnych serialach w pełni zasłużył na miano króla polskiej komedii. Z tą samą pasją traktuje reżyserię, którą sprawnie łączy z pracą na scenie. W refleksyjnym wywiadzie Artur Barciś opowiedział mi o przygotowaniach do najnowszej premiery w Teatrze Ateneum, o dawnych duchach tej sceny, a także o niezwykłej sile mediów społecznościowych.  

środa, 2 czerwca 2021

Notatnik teatralny | Czerwiec 2021


Takiego czerwca na stołecznych scenach dawno nie było. Pandemiczne przestoje sprawiły, że najciekawsze premiery zobaczymy właśnie teraz. W programie m.in. nowa interpretacja Ożenku Gogola i Trzech sióstr Czechowa, współczesna wariacja na temat Don Juana oraz... Akademia Pana Kleksa – dla tych, którzy w głębi ducha wcale nie dorośli. Rezerwujcie też czas na 41 WST. W tym roku warto zobaczyć... wszystko. 

niedziela, 30 maja 2021

Rzecz o ulotności sztuki. Rozmowa z reżyserem Wojciechem Adamczykiem

W czasach, gdy celebruje się młodość i piękno, Wojciech Adamczyk odważnie sięga po teksty poruszające problem starości. Do długiej listy jego filmów i spektakli teatralnych o tej tematyce dołączyły właśnie Uciekinierki – najnowsza premiera na deskach Teatru Ateneum w Warszawie. W szczerym wywiadzie reżyser opowiedział mi o fascynacji zjawiskiem przemijania, o cieniach i blaskach życia artysty i o trudnej sztuce tworzenia komedii, które nie tylko bawią, ale też prowokują do myślenia. 


wtorek, 25 maja 2021

(Nie)zwykła rodzina. Recenzja książki "Andreowia" Beaty Chomątowskiej

Ciepła, rodzinna saga z Krakowem w tle  tak na początku myślałam o książce Andreowia, napisanej przez Beatę Chomątowską. Nic bardziej mylnego! Co prawda, rodzinny wątek się zgadza, stolica Małopolski też, a jednak ta groteskowa historia jest bardzo daleka od sentymentalnej kroniki dziejów szacownego, wielopokoleniowego rodu. Spotkanie z bohaterami Andreowii przypomina bardziej szaloną podróż wehikułem czasu przez różne epoki, w trakcie której nuda z pewnością wam nie grozi. 

niedziela, 23 maja 2021

Arrasy króla, rysunki Szancera, "Przekrój" Eilego. Najciekawsze wystawy czasowe, które warto zobaczyć podczas wizyty w Krakowie

POWROTY. Po obejrzeniu czterech znakomitych wystaw czasowych w krakowskich muzeach doszłam do wniosku, że to słowo pasuje nie tylko do kolekcji królewskich arrasów na Wawelu, ale właściwie do każdego z opisanych tu zbiorów. Ilustracje Jana Marcina Szancera powróciły na żydowski Kazimierz, a pamiątki po Marianie Eilem i prace krakowskich artystów odnalazły przestrzeń w krakowskim MOCAK-u. Macie ostatnią szansę, żeby podziwiać ich niezwykłe piękno. 

niedziela, 16 maja 2021

Szczygielski, Wicha, Półtawska. Trzy spektakle na scenie Teatru Jaracza w Olsztynie, które trzeba zobaczyć


Współczesne dramaty poruszające ważne, czasem bardzo drażliwe problemy, to ciężki kaliber dla wielu widzów  szczególnie tych spragnionych w teatrze śmiechu, a nie łez. Muszę jednak przyznać, że propozycje Teatru Jaracza w Olsztynie nie tylko nie przytłaczają ciężarem treści, ale wręcz odczarowują i oswajają trudne tematy, o których zwykle wolimy milczeć. Wojenne traumy, śmierć, brak tolerancji dla inności, odwaga, żeby żyć po swojemu  dzięki wspaniałym artystom olsztyńskiej sceny te niezwykle aktualne kwestie wybrzmiewają z podwójną siłą. 

czwartek, 29 kwietnia 2021

Notatnik teatralny (online) | Maj 2021

Mimo wcześniejszych zapowiedzi okazało się, że kolejny miesiąc spędzimy ze sztuką w formie online. Zawiedzione nadzieje rekompensują nam kuszące propozycje scen w całej Polsce. Nie ma to jak majówka z Czechowem, Gombrowiczem, Wańkowiczem, Szczygielskim, Wichą, Rossinim i wieloma innymi twórcami znanych dzieł, których wspaniałe adaptacje sceniczne możecie teraz obejrzeć w zaciszu własnych domów. 

środa, 21 kwietnia 2021

Teatr dla Ziemi. 5 spektakli o ekologii, które warto zobaczyć

Wiele lat temu o kryzysie ekologicznym pisały jedynie portale i czasopisma branżowe. Dziś, w dobie większej świadomości o rosnących zagrożeniach klimatycznych, temat ekologii jest obecny wszędzie – także w kulturze i sztuce. Jak w tej roli sprawdzają się sceny teatralne? Okazuje się, że naprawdę dobrze. Miałam okazję obejrzeć wiele spektakli bardziej lub mniej nawiązujących do tematyki ekologii i kryzysu klimatycznego. Z okazji Światowego Dnia Ziemi wybrałam dla was 5 tytułów, których absolutnie nie możecie przegapić. 

czwartek, 8 kwietnia 2021

Notatnik teatralny (online) | Kwiecień 2021

Bardzo liczyłam, że w kwietniu drzwi teatrów ponownie otworzą się dla widzów, ale niestety – w najbliższym czasie spektakle dalej będziemy oglądać w trybie online. Niemałym pocieszeniem jest fakt, że w tym miesiącu sceny w całej Polsce oferują same kuszące tytuły. Tym razem wybrałam aż dziesięć propozycji, które naprawdę warto zobaczyć. Trudno będzie zaliczyć wszystko, ale zawsze możecie spróbować!

wtorek, 30 marca 2021

Portret człowieka szczęśliwego. Wywiad z Mateuszem Weberem

Aktor o wielu twarzach. Żadna z jego ról nie jest taka sama. Na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie możemy go zobaczyć w dramatach, komediach i musicalach. Myślę, że różnorodność gatunków to najpiękniejsza rzecz, jaka mogła mi się przytrafić w pracy aktora przyznaje Mateusz Weber. 


sobota, 27 marca 2021

Matki i synowie. "Kruk z Tower" na scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie

Są takie spektakle, które trzeba odchorować i głęboko przemyśleć, zanim zacznie się o nich pisać. Kruk z Tower na motywach sztuki To wszystko ona Andrieja Iwanowa bez wątpienia zalicza się do tej kategorii. Gęsty od emocji, przepełniony mrokiem dramat psychologiczny trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty. Utwór Andrieja Iwanowa w interpretacji Aldony Figury na scenie Teatru Dramatycznego to nie tylko doskonały spektakl, który chłonie się całym sobą, ale także świetne studium przypadku nad relacją matka - syn i zarazem bardzo ważna przestroga dla każdego rodzica. 

czwartek, 25 marca 2021

Notatnik teatralny | YouTube Dni Kultury


Trzy dni, trzydzieści spektakli teatralnych online - tak będziemy świętować tegoroczny Międzynarodowy Dzień Teatru. W ramach tego wyjątkowego święta już po raz drugi startuje Festiwal YouTube Dni Kultury z bogatą ofertą premier i kultowych tytułów ze scen w całej Polsce. Wydarzenie, które powstało w odpowiedzi na ubiegłoroczny lockdown, i tym razem okazuje się prawdziwym zbawieniem w obliczu zaostrzenia pandemicznych restrykcji. Przygotujcie się na wielki teatralny maraton i zobaczcie, które spektakle koniecznie trzeba zobaczyć. 

poniedziałek, 8 marca 2021

Przemyślnik: Kobiecość 2.0

Delikatna, ale silna, Opiekuńcza i rodzinna, ale jednocześnie niezależna, przebojowa i waleczna. Współczesna kobieta jest pełna pozornie sprzecznych cech - jakby została stworzona z doświadczeń wielu poprzednich pokoleń. Może właśnie dzięki temu jest tak wyjątkowa. 

środa, 3 marca 2021

Notatnik teatralny | Marzec 2021


To już chyba teatralna tradycja, że marzec zawsze obfituje w wiele ciekawych premier. W tym roku warszawskie sceny także nie zawiodły. Z imponującej oferty wybrałam dla was siedem tytułów, których nie możecie przegapić. 

niedziela, 28 lutego 2021

Miłość utracona. Recenzja spektaklu "Fatalista. Singerowska historia w V aktach"


Po dwóch latach od premiery Fatalisty w reż. Wojciecha Urbańskiego Tadeusz Słobodzianek postanowił dopisać dalsze losy bohaterów tej historii. Druga część w niczym nie przypomina już lekkiej i przyjemnej komedii małżeńskiej, ale za to jej geniusz i psychologiczną głębię można śmiało porównywać do Naszej klasy  wybitnego dramatu Słobodzianka, który jest obecnie najczęściej wystawianą za granicą sztuką polskiego autora, graną od Toronto aż po Tokio. 

czwartek, 25 lutego 2021

Być jak Sophia Loren. Wywiad z Natalią Moskal

Ma dopiero 27 lat, ale we Włoszech już odnosi niemałe sukcesy. Wszystko za sprawą płyty THERE IS A STAR, na której śpiewa piosenki wielkiej diwy kina i estrady, Sophii Loren. Natalia Moskal opowiedziała mi o procesie powstawania tego albumu, o fascynacji włoską kulturą, i o muzycznych planach na przyszłość. 

wtorek, 23 lutego 2021

Rossini made in USA. "Cyrulik sewilski" na scenie Opery Bałtyckiej

Wielkie dzieła operowe przedstawiano już w różnych interpretacjach, ale Cyrulik sewilski w reż. Pawła Szkotaka na deskach Opery Bałtyckiej to coś, czego na polskiej scenie jeszcze nie było. Pierwszy raz miałam okazję oglądać operę w tak nowatorskim, bardzo współczesnym wydaniu. Zapomnijcie o włoskiej scenerii, długich sukniach, krynolinach i perukach. Twórcy spektaklu zapraszają widzów do Nowego Meksyku w Stanach Zjednoczonych, który zachwyca feerią barw i wspaniałych, dobrze znanych dźwięków.

środa, 17 lutego 2021

Notatnik teatralny | Luty 2021


Wciąż niepewnie zerkam w plany repertuarowe polskich scen, z jednej strony ciesząc się, że teatralny świat wraca do życia, a z drugiej – obawiając, że ponownie pogrąży się we śnie, kiedy spragnieni sztuki widzowie znów zaczną nasycać się jego magią. Zamiast jednak martwić się tym, na co nie mamy wpływu, lepiej korzystać ze wspaniałych propozycji teatralnych, póki jeszcze są grane na deskach teatrów. Druga połowa lutego obfituje w wiele długo oczekiwanych premier i ciekawe propozycje na platformach VOD. Zobaczcie, jakich tytułów nie można przegapić. 

środa, 10 lutego 2021

Notatnik teatralny | Walentynki 2021


Teatry i opery ponownie zostały otwarte, a to oznacza, że najbliższy weekend możemy spędzić na widowni jednej z wybranych scen. Jeżeli jednak wolicie spędzić romantyczny wieczór w domu, nic straconego – teatralna oferta VOD jest równie imponująca, więc bez trudu znajdziecie tytuł do wspólnego oglądania z ukochaną osobą. Wybrałam dla Was aż siedem tytułów, które zdecydowanie warto zobaczyć. 

piątek, 5 lutego 2021

Przemyślnik: Miłość po rosyjsku


Jeżeli szukacie alternatywy dla ckliwych, walentynkowych historii rodem z Hollywood, zapraszam w podróż do tajemniczej Rosji, gdzie żar uczuć rozgrzewa serca nawet w najbardziej srogie mrozy. Bohaterowie rosyjskiej literatury kochają i nienawidzą z tą samą zapalczywą pasją i choć nie zawsze wychodzą na tym dobrze, jednego nie można im odmówić  szczerości i prawdy, o której współcześni twórcy zdają się już od dawna nie pamiętać. 

poniedziałek, 25 stycznia 2021

Notatnik teatralny (online) | Styczeń/Luty 2021

Tak naprawdę o powstaniu dodatkowego numeru Notatnika Teatralnego zadecydował jeden spektakl – Cyrulik sewilski z repertuaru Opery Bałtyckiej. To wspaniałe widowisko będzie można podziwiać już w najbliższy weekend na platformie VOD gdańskiej opery. Zapraszam was też do zapoznania się z pozostałymi propozycjami polskich scen. W teatralnych planach nie zabraknie rosyjskiej klasyki, dziecięcej literatury w odświeżonym wydaniu, współczesnych dramatów psychologicznych oraz lekkich, zabawnych sztuk, które obejrzycie online w ramach Katowickiego Karnawału Komedii

czwartek, 14 stycznia 2021

Notatnik teatralny (online) | Styczeń 2021

W styczniu wydarzenia kulturalne dalej będą odbywać się w trybie online, ale nowy rok witamy już z większą nadzieją na powrót do normalnego życia. Tymczasem na platformach VOD polskich scen same ciekawe tytuły, które z pewnością umilą nam oczekiwanie na ponowne otwarcie teatrów. Zobaczcie, co warto zobaczyć w najbliższym czasie. 

niedziela, 10 stycznia 2021

"Pandemia dała mi poczucie siły". Wywiad z Magdą Schejbal


Nie robi noworocznych postanowień, nie startuje w wyścigach o zawodowe sukcesy. Dla Magdy Schejbal pandemia była przede wszystkim okazją do refleksji, pomagania innym i odkrywania w sobie nowych umiejętności. Czekając na powrót do pracy aktorka uczy się grać na ukulele, ćwiczy jogę i balet. A zawodowe plany? "Wierzę, że one przyjdą z czasem, tylko chciałabym jeszcze coś zrobić, zanim pomarszczę się jak rodzynek" - przyznaje z rozbrajającą szczerością. 

sobota, 2 stycznia 2021

Teatrzyk sądowy. "Ława przysięgłych" w Teatrze Ateneum


Sprawiedliwość na pokaz zwykle niewiele ma wspólnego z prawdą. Widać to doskonale w sztuce Ivana Klimy, będącej niezwykle trafną ilustracją mechanizmów komunistycznej władzy. Czy to jednak aby na pewno zamierzchła przeszłość? Porównując tekst Klimy z bieżącymi wydarzeniami na polskiej scenie politycznej można odnieść wrażenie, że historia zatoczyła koło... Ponadczasowa Ława przysięgłych w wykonaniu aktorów Teatru Ateneum w Warszawie to doskonale zagrany spektakl, który w przejmujący sposób pokazuje bezsilność jednostki w starciu z opresyjnym systemem.