Wrzesień to pożegnanie lata i początek nowego sezonu teatralnego. Jeszcze podróżuję i łapię ostatnie promienie letniego słońca, ale moje myśli krążą już wokół stołecznych scen. Jaka będzie teatralna jesień w Warszawie? Z pewnością inna, niż dotychczas. Na widowni i we foyer nadal obowiązuje reżim sanitarny, za to na scenach obejrzymy wiele pogodnych historii, które choć na moment pozwolą nam się oderwać od pandemicznej rzeczywistości.
Maseczki, dystans, spektakle przy udziale połowy widowni i wszechobecny zapach środków dezynfekujących - tak będzie wyglądał nowy sezon teatralny w dobie koronawirusa. Choć obowiązujące zasady bezpieczeństwa mogą wywoływać dyskomfort, dla zagorzałych miłośników sztuki nie powinno to stanowić żadnej przeszkody. Długie miesiące zawieszenia zaostrzyły apetyt na nowe teatralne doznania, a najbliższe tygodnie przyniosą ich całkiem sporo. Teatralny wrzesień w Warszawie będzie zabawny, baśniowy, tajemniczy i odrobinę nostalgiczny. Specjalnie dla Was wybrałam siedem najciekawszych nowości, które już niedługo pojawią się w repertuarach stołecznych scen.
Zwykle nie skupiam się na przedstawieniach dla dzieci, ale grzechem byłoby nie wspomnieć o Tomku Sawyerze - kultowej postaci dziecięcej literatury. Już za kilka dni muzyczna inscenizacja słynnej powieści Marka Twaina pojawi się na deskach Sceny Relax, w budynku dawnego Kina Relax przy Złotej 8. Twórcą sztuki i autorem libretta oraz piosenek jest Jerzy Andrzej Masłowski. W roli Tomka zobaczymy Macieja Dybowskiego. Na scenie wystąpią także: Danuta Błażejczyk, Karol Osentowski, Katarzyna Kanabus, Julia Szewczyk, Arkadiusz Borzdyński, Karol Wróblewski, Karol Dominiak i Daniel Mosior. Co prawda przedstawienie jest adresowane do młodszych widzów, ale jestem pewna, że perypetie małego rozrabiaki i jego przyjaciół poruszą także serca starszej widowni. Tajemnicę Tomka Sawyera będzie można zobaczyć już 5 września.
Przed nami trzecia warszawska inscenizacja spektaklu Matka Joanna od Aniołów na podstawie utworu Jarosława Iwaszkiewicza. Po adaptacji Jana Klaty w Nowym Teatrze i Diabłach Agnieszki Błońskiej na scenie Teatru Powszechnego przyszedł czas na Teatr Narodowy. Pewnie pamiętacie, że sztuka miała wejść na afisz już w marcu, ale pandemia popsuła twórcom szyki. Wygląda na to, że przedstawienie Wojciecha Farugi będzie najbliższe literackiego pierwowzoru, więc czekam na ten tytuł z dużym zainteresowaniem - tym bardziej, że egzorcyzmy z udziałem takich artystów, jak Małgorzata Kożuchowska, Edyta Olszówka, czy Krzysztof Stelmaszyk to z pewnością niezapomniane widowisko... Premiera 5 września na scenie przy Wierzbowej.
Niewiele jest na warszawskich scenach dobrych spektakli reporterskich, dlatego niecierpliwie czekam na Szamana - nowy, bardzo obiecujący tytuł w repertuarze Teatru WARSawy. Sztuka aktorki Moniki Mariotti i pisarza Aruna Milcarza opowiada o życiu Baira Rinczinowa, szamana, który niegdyś zamieszkiwał wioskę Czełutaj położoną niedaleko rosyjsko-mongolskiej granicy. Opowieść o tajemniczym czarowniku przeplata się ze wspomnieniami artystki która regularnie odwiedza Czełutaj i do dziś jest jedyną białą kobietą, której udało się wniknąć w subkulturę tamtejszych szamanów. Na scenie usłyszymy też relację Milcarza, który przez kilka miesięcy mieszkał w domu Baira i przez ten czas miał możliwość czynnego uczestnictwa w codziennym życiu rodziny Rinczinowów. Spektakl prowokuje do refleksji na temat naszych własnych korzeni, poszanowania przodków i ich wpływu na nasze życie. Inscenizacja ukazuje świat, w którym rytuały szamańskie przeplatają się z rytuałami dnia powszedniego. Dopełnieniem spektaklu jest gra na autentycznych syberyjskich instrumentach i śpiew. Premiera Szamana już 16 września na scenie Teatru WARSawy.
Rojna, córka rozbójnika na deskach Teatru Powszechnego to kolejna propozycja dla młodszych widzów, którą z pewnością nie pogardzą także dorośli. Spektakl na motywach książki szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren opowiada o przygodach Rojny - dziewczynki wychowanej w puszczy, w otoczeniu dzikiej przyrody. Bohaterka czuje miłość i szacunek nie tylko do otaczającej ją natury, ale także do drugiego człowieka. Jej dobre serce i ogromna tolerancja doprowadzają do połączenia się dwóch zwaśnionych band rozbójników. Reżyserką tej adaptacji jest Anna Ilczuk, a na scenie zobaczymy: Klarę Bielawkę, Aleksandrę Bożek, Michała Czachora, Mamadou Góo Bâ, Andrzeja Kłaka, Mateusza Łasowskiego, Oskara Stoczyńskiego i Kazimierza Wysotę. Spektakl będzie można oglądać od 18 września na dużej scenie Powszechnego.
Kolejna wrześniowa premiera na Scenie Relax na pewno zainteresuje wszystkich miłośników Agnieszki Osieckiej. Spektakl Abonament na szczęście oparty jest na życiu, twórczości i wspomnieniach tej wspaniałej artystki. Dopełnieniem sztuki są ciekawe aranżacje muzyczne w wykonaniu zespołu muzycznego pod kier. Tomasza Betki, które przypomną nam największe przeboje Osieckiej. Sztukę reżyseruje Antoniusz Dietzius, a na scenie zobaczymy m.in.: Anastazję Simińską, Agatę Walczak i Karola Dominiaka, Beatę Kawkę i Olgę Bończyk, która tak opisuje to przedstawienie na swojej stronie:
"Abonament na szczęście to klasyczny spektakl, w którym zawarte są wątki komediowe i te, po których popłynie nam łza wzruszenia. To przedstawienie skierowane do widza dojrzałego emocjonalnie, któremu własne doświadczenia pozwolą łatwiej poczuć ducha spektaklu"
Brzmi zachęcająco, prawda? Premiera 19 września na scenie przy Złotej 8.
Już niedługo na małej scenie Teatru Polonia zobaczymy Cravate Club - kameralną komedię francuskiego dramaturga i scenarzysty, Fabrice'a Rogera-Lacana. Spektakl reżyseruje Wojciech Malajkat, który wciela się także w rolę jednego z bohaterów tej historii. Przedstawienie opowiada o dwóch architektach, których łączy wspólna praca i wieloletnia przyjaźń. Ich relacja zostanie poddana trudnej próbie, kiedy Adrien oznajmi Bernardowi, że nie może pojawić się na jego imprezie urodzinowej ze względu na spotkanie tajemniczego stowarzyszenia. Urażony jubilat usiłuje zrozumieć, czego mu brakuje, by zostać członkiem tego klubu... Polska prapremiera sztuki Cravate Club odbyła się w 2003 r. w warszawskim Teatrze Scena Prezentacje. Spektakl reżyserował Romuald Szejd, a w obsadzie wystąpił także Wojciech Malajkat w duecie z Samborem Czarnotą. Tym razem Malajkatowi na scenie będzie towarzyszyć Marcin Stępniak. Premiera 24 września.
Nowy sezon scena Och-Teatru przywita premierą Oszustów amerykańskiego dramatopisarza Michaela Jacobsa. Przed nami historia zbudowana z intryg i małych kłamstw między dwoma małżeństwami w średnim wieku i ich zakochanymi, wchodzącymi w dorosłe życie dziećmi. Jacobs zadaje w Oszustach pytania o kondycję współczesnej rodziny oraz o… małżeńską nudę. Perypetie bohaterów autor opisał z dystansem i przymrużeniem oka. Rzecz się dzieje w pewien wieczór, kiedy podczas rodzinnej kolacji życie każdego z bohaterów nagle przewraca się do góry nogami. Spektakl reżyseruje Jan Englert, a scenie zobaczymy: Beatę Ścibakównę, Gabrielę Muskałę, Michalinę Łabacz, Piotra Grabowskiego, Zbigniewa Zamachowskiego i Filipa Pławiaka. Przedpremierowe spektakle odbędą się 13 września, a oficjalna premiera - 25 września.
Siedem premier - siedem powodów, dla których warto wrócić na widownię i dać się porwać niezwykłym historiom. Mam nadzieję, że moje propozycje Was zainteresowały i już niedługo spotkamy się na szlaku. Życzę Wam wielu wspaniałych (i bezpiecznych) wieczorów w teatrze oraz niezapomnianych wrażeń.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz