środa, 28 lutego 2018

Notatnik teatralny | Marzec


Teatr nie zna słowa "stagnacja". Bez względu na pogodę, nastroje polityczne, czy mniejsze i większe katastrofy, teatralne sceny tętnią życiem i wciąż zaskakują nowymi propozycjami. Jeżeli przygnębia Was zimowa aura, może marcowe propozycje teatralne poprawią Wam humor. Marzec na stołecznych scenach będzie bardzo rozśpiewany, choć nie zabraknie też poważnych i aktualnych tematów, a także nieśmiertelnej klasyki. 

Miesiąc rozpocznie się muzycznie, bowiem na deskach Teatru Syrena trwają właśnie ostatnie przygotowania do premiery głośnego musicalu "Czarownice z Eastwick" - komedii muzycznej opartej na słynnej powieści Johna Updike’a i kultowym filmie z Jackiem Nicholsonem, który stworzył w nim jedną ze swoich najsłynniejszych kreacji (u boku Nicholsona w głównych rolach zagrały także: Cher, Michelle Pfeiffer i Susan Sarandon). "Czarownice..." to spektakl o kobietach, o drzemiących w nich magicznych mocach, o sile, jaką daje im wiara we własne możliwości i własne piękno. To to także wspaniałe widowisko muzyczne, z dynamiczną choreografią, przebojową muzyką i zaskakującymi efektami z pogranicza iluzji. Za reżyserię odpowiada Jacek Mikołajczyk. Musical będziecie mogli oglądać już od 3 marca na scenie przy Litewskiej. 

Z niecierpliwością czekam na premierę spektaklu "Mężczyzna" w Teatrze Dramatycznym. Sztuka na motywach powieści Gabrieli Zapolskiej jest opowieścią o namiętnościach i egoizmie, miłości i lojalności. Subtelne i głębokie studium relacji międzyludzkich. Spektakl w reżyserii Anny Gryszkówny możecie oglądać już od 15 marca na Scenie Przodownik. W obsadzie: Krzysztof OgłozaMałgorzata Klara (gościnnie), Agata Wątróbska Karolina Charkiewicz. Zapolska sama w sobie jest gwarancją wielkich emocji i niezapomnianych wrażeń, więc głęboko ufam, że to będzie bardzo udany spektakl. 

W tym miesiącu wspominamy wydarzenia z Marca 1968 roku. Trzy warszawskie sceny wystawią spektakle upamiętniające ten czas. Na deskach Teatru Polonia zobaczycie sztukę "Zapiski z wygnania". Przedstawienie jest oparte na bardzo osobistych wspomnieniach Sabiny Baral, dwudziestoletniej emigrantki roku 1968, która wyjechała z Polski razem z rodzicami na fali antysemickiej polityki ówczesnych władz. Spektakl w reżyserii Magdy Umer, w obsadzie Krystyna Janda i Janusz Bogacki z zespołem muzycznym. Premiera odbędzie się 9 marca. 

Z kolei Teatr Polski i Teatr Żydowski połączyły siły, by wspólnie stworzyć spektakl "Kilka obcych słów po polsku". Reżyserka, Anna Smolar zaprezentuje spektakl o Marcu ‘68 z zupełnie innej perspektywy, niż robiono to dotychczas. Smolar - urodzona i wychowana w Paryżu córka marcowych emigrantów – pokaże przedstawienie, które w centrum uwagi stawia pokolenie dzieci tych, dla których Marzec jest wspólnym doświadczeniem. Na scenie zobaczymy artystów Teatru Polskiego (Grażyna BarszczewskaBarbara KurzajMarta KurzakKatarzyna Herman - gościnnie) oraz aktorów związanych ze sceną Teatru Żydowskiego (Joanna RzączyńskaMałgorzata TrybalskaMarcin BłaszakRyszard KlugeRafał, RutowiczJerzy WalczakMarek WęglarskiPaweł Sakowicz - gościnnie). Premiera 10 marca. 

W Teatrze Powszechnym od 7 marca możecie oglądać spektakl "Sprawiedliwość"Reżyser Michał Zadara wraz z zespołem prawników i historyków bada możliwość przypisania odpowiedzialności karnej lub cywilnej osobom współodpowiedzialnym za doprowadzenie do wypędzenia Żydów z Polski. Celem jest skierowanie do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez konkretną osobę lub grupę osób. Twórcy badają, w jakim stopniu możliwe jest ustalenie winnych wypędzenia. Czy po 50 latach od tych wydarzeń można jeszcze komuś postawić zarzuty za zachowania niezgodne z prawem? Na scenie najlepsi artyści Powszechnego - Ewa Skibińska, Barbara Wysocka, Arkadiusz Brykalski i Wiktor Loga-Skarczewski

Koniec miesiąca również będzie należał do Powszechnego. Scena na warszawskiej Pradze przygotowuje sztukę inspirowaną wydarzeniami z okresu panowania cesarza rzymskiego, Nerona. Twórcy spektaklu zainspirowani współczesnymi technikami sprawowania władzy, podejmują próbę  rekonstrukcji jednej z legendarnych uczt Nerona. Poprzez przywołanie najważniejszych dla niego wydarzeń i osób, Neron spróbuje znieść granicę między sztuką i byciem, aktorem i widzem, widowiskiem i spotkaniem. Reżyserii podjął się Wiktor Rubin. Na scenie m.in, Klara Bielawka, Magdalena Koleśnik, Julia Wyszyńska, Mateusz Łasowski, Michał Czachor i Jacek Beler. 

W marcu razem z Teatrem Ateneum będziemy wspominać twórczość Wojciecha Młynarskiego! Tygodniowy festiwal „Młynarski w Ateneum – Konfrontacje” to szereg koncertów wspaniałych artystów oraz przypomnienie wielu archiwalnych materiałów. O Teatrze Ateneum Wojciech Młynarski zawsze mówił z czułością. Ateneum jest też tematem kilku piosenek Młynarskiego, m.in. „Warszawa w czasach mojego debiutu” czy „Alkoholicy z mojej dzielnicy”. Nie ma, na kulturalnej mapie Polski, miejsca bardziej stosownego do uczczenia twórczości Młynarskiego niż Ateneum. Festiwal „Młynarski w Ateneum – Konfrontacje” to doskonała okazja, aby w 90-lecie istnienia Teatru podkreślić muzyczną tradycję jego działalności i przypomnieć słynnego założyciela „Sceny na Dole”. Wydarzenie to bez wątpienia prawdziwa gratka dla miłośników tego wielkiego artysty. Festiwal potrwa od 16 do 23 marca 2018. Z programem możecie zapoznać się tu

W marcu wraz ze sceną Teatru Studio przyjrzymy się z bliska twórczości Tadeusza Różewicza. A konkretniej, ponadczasowej "Kartotece", uznawanej dziś za tekst kanoniczny. Utwór ten prezentuje widzowi jakże znany obraz pokoju Bohatera, przez który „przechodzi ulica“ przepełniona głosami. Te głosy są rozszczepione i zwielokrotnione. Obraz tego doświadczenia jest doświadczeniem rozbitego zwierciadła, czyli obrazu świata i historii, której nie da się scalić. To doświadczenie jest strukturą Różewiczowskiej "Kartoteki". Na tym polega jej otwarta forma. Nie jest, albo nie musi być biografią tylko jednego pokolenia, jej potencjał jest uniwersalny. To forma, która zawsze zwrócona jest ku przyszłości. Interpretacji utworu podjął się Radosław Rychcik, a na scenie zobaczymy m.in, Dominikę Ostałowską, Natalię Rybicką i Bartosza Porczyka. Spektakl "Kartoteka rozrzucona" możecie oglądać na scenie Teatru Studio od 16 marca. 

Na zakończenie świetny news - od 9 do 11 marca w ramach akcji "Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny" będziecie mogli kupić bilety na wybrane spektakle 50% taniej! W Promocji biorą udział dwie warszawskie sceny - Teatr Polski i Teatr Narodowy. Więcej informacji znajdziecie na stronie polskazobaczwiecej.pl 

Ruszajcie do kas i przywitajcie wiosnę teatralnie! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz