Upiorne charakteryzacje rodem z filmów Tima Burtona mogą sugerować, że senna miejscowość, w której toczy się akcja Rewizora, to miasteczko umarłe i zupełnie nieprzystające do naszej rzeczywistości. O ile bohaterowie faktycznie wyglądają, jakby pożegnali się z życiem wiele lat temu, to praktyki, którymi się kierują, wydają się wciąż żywe i uderzająco znajome. Ta zabawa formą i umieszczenie akcji w ponurej nicości niezawodnie wskazuje, że choć epoka Gogola dawno minęła, to ludzkie słabości i przywary są jednak nieśmiertelne.
poniedziałek, 20 grudnia 2021
niedziela, 7 listopada 2021
Książki, z którymi spędziłam lato (A.D. 2021)
Wakacje bez czytania nie istnieją. Każdy wyjazd to dla mnie okazja do nadrobienia książkowych zaległości, które piętrzą się na szafce nocnej jak wielki wyrzut sumienia. W minione lato moja walizka także była załadowana wieloma lekturami. Czytałam je nad brzegiem Bałtyku, w otoczeniu malowniczej lubelszczyzny i w cieniu krakowskich kamieniczek. Przedstawiam Wam 6 książkowych propozycji, po które warto sięgnąć także jesienią!
wtorek, 28 września 2021
Terapia rodzinna. "Inteligenci" na scenie SpektakLove
poniedziałek, 20 września 2021
Cuda niewidy. "Big Bang" na scenie Och-Teatru
piątek, 13 sierpnia 2021
Wrażliwa skandalistka. Recenzja książki Uli Ryciak "Niemoralna. Kalina"
środa, 23 czerwca 2021
To nie jest kraj dla starych ludzi. "Król Lear" w Teatrze Dramatycznym
Wielu teatralnych znawców uważa, że sztuki Shakespeare'a to kamienie milowe w karierze każdego aktora. Jeżeli w młodości zagra się Hamleta, w kwiecie wieku Makbeta, a na jesieni życia Leara, to można uznać się za artystę spełnionego. Halina Łabonarska tytułową rolą w Królu Learze na scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie przypieczętowała 50-lecie pracy artystycznej, a jej kreacja była wspaniałym zwieńczeniem tego pięknego jubileuszu.
piątek, 11 czerwca 2021
"Zawód aktora to loteria". Wywiad z Arturem Barcisiem
Od lat bawi publiczność na małym ekranie i na deskach teatru. Dzięki słynnym i uwielbianym przez widzów kreacjom w popularnych serialach w pełni zasłużył na miano króla polskiej komedii. Z tą samą pasją traktuje reżyserię, którą sprawnie łączy z pracą na scenie. W refleksyjnym wywiadzie Artur Barciś opowiedział mi o przygotowaniach do najnowszej premiery w Teatrze Ateneum, o dawnych duchach tej sceny, a także o niezwykłej sile mediów społecznościowych.
środa, 2 czerwca 2021
Notatnik teatralny | Czerwiec 2021
niedziela, 30 maja 2021
Rzecz o ulotności sztuki. Rozmowa z reżyserem Wojciechem Adamczykiem
W czasach, gdy celebruje się młodość i piękno, Wojciech Adamczyk odważnie sięga po teksty poruszające problem starości. Do długiej listy jego filmów i spektakli teatralnych o tej tematyce dołączyły właśnie Uciekinierki – najnowsza premiera na deskach Teatru Ateneum w Warszawie. W szczerym wywiadzie reżyser opowiedział mi o fascynacji zjawiskiem przemijania, o cieniach i blaskach życia artysty i o trudnej sztuce tworzenia komedii, które nie tylko bawią, ale też prowokują do myślenia.
wtorek, 25 maja 2021
(Nie)zwykła rodzina. Recenzja książki "Andreowia" Beaty Chomątowskiej
niedziela, 23 maja 2021
Arrasy króla, rysunki Szancera, "Przekrój" Eilego. Najciekawsze wystawy czasowe, które warto zobaczyć podczas wizyty w Krakowie
POWROTY. Po obejrzeniu czterech znakomitych wystaw czasowych w krakowskich muzeach doszłam do wniosku, że to słowo pasuje nie tylko do kolekcji królewskich arrasów na Wawelu, ale właściwie do każdego z opisanych tu zbiorów. Ilustracje Jana Marcina Szancera powróciły na żydowski Kazimierz, a pamiątki po Marianie Eilem i prace krakowskich artystów odnalazły przestrzeń w krakowskim MOCAK-u. Macie ostatnią szansę, żeby podziwiać ich niezwykłe piękno.
niedziela, 16 maja 2021
Szczygielski, Wicha, Półtawska. Trzy spektakle na scenie Teatru Jaracza w Olsztynie, które trzeba zobaczyć
czwartek, 29 kwietnia 2021
Notatnik teatralny (online) | Maj 2021
Mimo wcześniejszych zapowiedzi okazało się, że kolejny miesiąc spędzimy ze sztuką w formie online. Zawiedzione nadzieje rekompensują nam kuszące propozycje scen w całej Polsce. Nie ma to jak majówka z Czechowem, Gombrowiczem, Wańkowiczem, Szczygielskim, Wichą, Rossinim i wieloma innymi twórcami znanych dzieł, których wspaniałe adaptacje sceniczne możecie teraz obejrzeć w zaciszu własnych domów.
środa, 21 kwietnia 2021
Teatr dla Ziemi. 5 spektakli o ekologii, które warto zobaczyć
Wiele lat temu o kryzysie ekologicznym pisały jedynie portale i czasopisma branżowe. Dziś, w dobie większej świadomości o rosnących zagrożeniach klimatycznych, temat ekologii jest obecny wszędzie – także w kulturze i sztuce. Jak w tej roli sprawdzają się sceny teatralne? Okazuje się, że naprawdę dobrze. Miałam okazję obejrzeć wiele spektakli bardziej lub mniej nawiązujących do tematyki ekologii i kryzysu klimatycznego. Z okazji Światowego Dnia Ziemi wybrałam dla was 5 tytułów, których absolutnie nie możecie przegapić.
czwartek, 8 kwietnia 2021
Notatnik teatralny (online) | Kwiecień 2021
Bardzo liczyłam, że w kwietniu drzwi teatrów ponownie otworzą się dla widzów, ale niestety – w najbliższym czasie spektakle dalej będziemy oglądać w trybie online. Niemałym pocieszeniem jest fakt, że w tym miesiącu sceny w całej Polsce oferują same kuszące tytuły. Tym razem wybrałam aż dziesięć propozycji, które naprawdę warto zobaczyć. Trudno będzie zaliczyć wszystko, ale zawsze możecie spróbować!
wtorek, 30 marca 2021
Portret człowieka szczęśliwego. Wywiad z Mateuszem Weberem
Aktor o wielu twarzach. Żadna z jego ról nie jest taka sama. Na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie możemy go zobaczyć w dramatach, komediach i musicalach. – Myślę, że różnorodność gatunków to najpiękniejsza rzecz, jaka mogła mi się przytrafić w pracy aktora – przyznaje Mateusz Weber.
sobota, 27 marca 2021
Matki i synowie. "Kruk z Tower" na scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie
czwartek, 25 marca 2021
Notatnik teatralny | YouTube Dni Kultury
poniedziałek, 8 marca 2021
Przemyślnik: Kobiecość 2.0
Delikatna, ale silna, Opiekuńcza i rodzinna, ale jednocześnie niezależna, przebojowa i waleczna. Współczesna kobieta jest pełna pozornie sprzecznych cech - jakby została stworzona z doświadczeń wielu poprzednich pokoleń. Może właśnie dzięki temu jest tak wyjątkowa.
środa, 3 marca 2021
Notatnik teatralny | Marzec 2021
niedziela, 28 lutego 2021
Miłość utracona. Recenzja spektaklu "Fatalista. Singerowska historia w V aktach"
czwartek, 25 lutego 2021
Być jak Sophia Loren. Wywiad z Natalią Moskal
Ma dopiero 27 lat, ale we Włoszech już odnosi niemałe sukcesy. Wszystko za sprawą płyty THERE IS A STAR, na której śpiewa piosenki wielkiej diwy kina i estrady, Sophii Loren. Natalia Moskal opowiedziała mi o procesie powstawania tego albumu, o fascynacji włoską kulturą, i o muzycznych planach na przyszłość.
wtorek, 23 lutego 2021
Rossini made in USA. "Cyrulik sewilski" na scenie Opery Bałtyckiej
Wielkie dzieła operowe przedstawiano już w różnych interpretacjach, ale Cyrulik sewilski w reż. Pawła Szkotaka na deskach Opery Bałtyckiej to coś, czego na polskiej scenie jeszcze nie było. Pierwszy raz miałam okazję oglądać operę w tak nowatorskim, bardzo współczesnym wydaniu. Zapomnijcie o włoskiej scenerii, długich sukniach, krynolinach i perukach. Twórcy spektaklu zapraszają widzów do Nowego Meksyku w Stanach Zjednoczonych, który zachwyca feerią barw i wspaniałych, dobrze znanych dźwięków.
środa, 17 lutego 2021
Notatnik teatralny | Luty 2021
środa, 10 lutego 2021
Notatnik teatralny | Walentynki 2021
piątek, 5 lutego 2021
Przemyślnik: Miłość po rosyjsku
poniedziałek, 25 stycznia 2021
Notatnik teatralny (online) | Styczeń/Luty 2021
Tak naprawdę o powstaniu dodatkowego numeru Notatnika Teatralnego zadecydował jeden spektakl – Cyrulik sewilski z repertuaru Opery Bałtyckiej. To wspaniałe widowisko będzie można podziwiać już w najbliższy weekend na platformie VOD gdańskiej opery. Zapraszam was też do zapoznania się z pozostałymi propozycjami polskich scen. W teatralnych planach nie zabraknie rosyjskiej klasyki, dziecięcej literatury w odświeżonym wydaniu, współczesnych dramatów psychologicznych oraz lekkich, zabawnych sztuk, które obejrzycie online w ramach Katowickiego Karnawału Komedii.
czwartek, 14 stycznia 2021
Notatnik teatralny (online) | Styczeń 2021
W styczniu wydarzenia kulturalne dalej będą odbywać się w trybie online, ale nowy rok witamy już z większą nadzieją na powrót do normalnego życia. Tymczasem na platformach VOD polskich scen same ciekawe tytuły, które z pewnością umilą nam oczekiwanie na ponowne otwarcie teatrów. Zobaczcie, co warto zobaczyć w najbliższym czasie.
niedziela, 10 stycznia 2021
"Pandemia dała mi poczucie siły". Wywiad z Magdą Schejbal
Nie robi noworocznych postanowień, nie startuje w wyścigach o zawodowe sukcesy. Dla Magdy Schejbal pandemia była przede wszystkim okazją do refleksji, pomagania innym i odkrywania w sobie nowych umiejętności. Czekając na powrót do pracy aktorka uczy się grać na ukulele, ćwiczy jogę i balet. A zawodowe plany? "Wierzę, że one przyjdą z czasem, tylko chciałabym jeszcze coś zrobić, zanim pomarszczę się jak rodzynek" - przyznaje z rozbrajającą szczerością.